9 سال
سابقه فعالیت آنلاین
500
نمونه کار طراحی لوگو
09196701234
شماره تماس

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/afzayesh/public_html/logoonline.ir/plugins/content/autoreadmore/autoreadmore.php on line 45

انتخاب آرم یا لوگو برای شهرداری اردبیل

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش خبرنگار مهر، فروردین ماه امسال شهرداری اردبیل فراخوانی جهت جذب آرم های پیشنهادی شهرداری ارائه داد. فراخوانی که البته در سال گذشته نیز اعلام شده و بعد از کش و قوس انتخاب طرح ها به دلیل اختلافات اعضای شورای مسکوت باقی ماند. تا امسال شهرداری دوباره هنرمندان را برای انتخاب آرم خود بسیج کند.

از آنجا که طراحی لوگو آن هم برای چنین موسسه هایی یک امر مهم به حساب می اید فرآخوان طراحی نباید از بین افراد کم سابقه و بی اطلاع از طراحی باشد . 

مدیر اطلاع رسانی شهرداری اردبیل در زمان اعلام فراخوان گفته بود شهرداری اردبیل با توجه به مجوز شورای شهر طراحی آرم جدید خود را در قالب فراخوان به مسابقه گذاشته که در این راستا شهروندان هنرمند اردبیلی می توانند در این فراخوان شرکت کنند.

بابک پورپناهی با اشاره به جزئیات این فراخوان و شرایط عمومی آن تاکید کرده بود اساتید، هنرمندان، طراحان گرافیک، دانشجویان و علاقمندان می توانند طرح های خود را با مشخصات مورد تاکید در این فراخوان به شهرداری اردبیل ارسال کنند.

در این فراخوان توجه به نمادهای بومی و منطقه ای و همچنین رنگ های متناسب با شرایط منطقه، توجه به اصل گرافیکی در طراحی نشانه، ترکیب مناسب میان طرح و نوشته، عدم مشابهت یا کپی برداری از تمام یا قسمتی از نشانه های موجود داخلی و خارجی و تبدیل به فرم هایی همچون مهر و مدل حجمی به صورت ویژه تاکید شده بود.

تاکیداتی که در ادامه 24 هنرمند را به ارسال 60 طرح تشویق کرد تا هم افتخار طراحی آرم شهر خود را کسب کنند و هم از جوایز وعده داده شده شهرداری بهره مند شوند.

انتخاب سه اثر توسط هیئت داوران

نتیجه بررسی ها که البته به عقیده برخی طراحان شرکت کننده عادلانه نبود، نهایتا به انتخاب سه طرح خاتمه یافت. در انتخاب هیئت داوران حجت مجرد نفر اول، حسام حسن زاده نفر دوم و حسین عباسی پور به عنوان نفر سوم به شهرداری معرفی شدند.

با ابن وجود شهرداری اردبیل برغم کسب مجوز لازم برای اعمال و استفاده آرم منتخب بار دیگر نظرات هیئت داوران را روی میز کار اعضای شورای شهر گذاشت تا طرح ها زیر تیغ انتخاب برود.

موضوعی که به عقیده برخی اعضای شورای شهر هیچ ضرورتی نداشته و شهرداری وقتی حکم انتخاب آرم را داشته می توانسته بدون نظر خواهی مجدد حکم خود را به اجرا درآورد.

چرخش تعجب برانگیز انتخاب ها

شورای شهر هر سه طرح را بررسی کرده و در نهایت بدون توجه به نظر هیئت داوران تمامی طرح ها را رای گیری کرده و رتبه دوم انتخابی هیئت داوران را به عنوان آرم برگزیده انتخاب می کند.

طرح رتبه دوم در واقع آرم انتخابی سال گذشته شهرداری بود که به عقیده برخی طراحان به دلیل مشابهت با آرم شهرداری سمنان و کاشان به بهانه اشتباه بودن فراخوان انتخاب آن مسکوت ماند.

این شباهت نه تنها پاسخ منطقی نگرفت بلکه شهردار اردبیل شباهت طرح را فارغ از نظرات و ادله طراحان و هیئت داوران انکار کرد.

بدری: آرم منتخب مشابه آرم کاشان نیست

صدیف بدری با بیان اینکه طراحی آرم شهرداری اردبیل با آرم شهرداری کاشان یکی نبوده و نظرات طراح گویای این مطلب است، افزود: آرم شهرداری کاشان شمس محمدی و آرم شهرداری اردبیل یک دایره است و شباهتی به هم ندارند.

وی یادآور شد: سال گذشته شهرداری با فراخوانی اعلام به دریافت طرح های مختلف برای آرم شهرداری کرد و با وجود ارسال آثار بعدها این طرح به زمان انقضای زمان فراخوان منتهی شده و هیچ طرحی مورد قبول واقع نشد.

در عین حال رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اردبیل در این خصوص گفت: در دور سوم شورا به شهرداری اجازه تعویض آرم داده شد که مصوبه آن نیز در بایگانی شورا موجود است.

زکی الله خوشبخت افزود: شهرداری با فراخوان از هنرمندان دعوت کرد و با جمع آوری طرح نهایتا تصمیم گیری به دور چهارم شورا رسید.

وی علت عدم موافقت شورا را وجود چهار نقض در فراخوان عنوان کرد و بیان داشت در نهایت اعضای شورای شهر به این نتیجه رسیدند فراخوان صحیح انجام نشده و شهرداری باید ضمن تجلیل از هنرمندان منتخب مجددا فراخوان ارائه کند.

شرکت هنرمندان فراخوان اول بلامانع بود

به گفته خوشبخت شرکت هنرمندان دور اول در فراخوان دوم بلا مانع بود و اینکه گفته می شود طرح های قبلی رد شده صحت ندارد و با تاکید به اینکه فراخوان اول به حالت مسکوت باقی ماند داوری مجدد 60 اثر در دور دوم را یادآور شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اردبیل که در جلسه داوری حضور داشته است معتقد است نظر داوران به دلیل اینکه از اساتید گرافیک استان هستند محترم بوده و باید از سوی شورا مورد توجه قرار می گرفت.

وی افزود: با این وجود نظر در شورا تصمیم و انتخاب جمعی است و شورا طرح دوم را به عنوان طرح نهایی خود انتخاب کرد.

وی تاکید دارد که شورا قانونا موظف به اعمال نظر داوران نیست و از بین سه طرح هیئت داوران یک طرح را به عنوان طرح نهایی خود برگزیده و به شهرداری ابلاغ کرده است.

تمامی طرح ها تقلیدی است

اما نکته قابل توجه در این انتخاب نه انتخاب رتبه دوم به عنوان طرح برتر بلکه توجه به ویژگی های تمامی طرح ها متناسب با شرایط فراخوان است.

حجت مجرد رتبه اول انتخابی هیئت داوران معتقد است در طرح خود از گنبد الله الله بقعه شیخ صفی الدین استفاده کرده و آرمی طراحی کرده که هم برای عموم مردم و هم نخبگان و خواص قابل ادراک باشد.

انتخاب مجدد طرحی که در سال گذشته نیز شائبه تکرار آن با آرم کاشان مطرح شد در واقع دلیل اصلی دل مشغولی طراحان و کارشناسان است.

نقدی که هر چند از سوی شهردار اردبیل رد می شود اما به گفته عضو شورای شهر تمامی طرح های پیشنهادی به نوعی تقلید از طرح های موجود در استان های دیگر بود.

خوشبخت که در داوری فراخوان اول و دوم حضور داشته است تاکید دارد که طرح ها مشابه به شهرهای تهران، اصفهان، مشهد و شهرهای دیگر بوده و ما اصلا طرح ابداعی نداشتیم.

وی در اظهارات قابل توجهی شباهت آرم شهرداری های مطرح در سطح دنیا را نیز امری عادی دانسته و معتقد است این شباهت ناگزیر اتفاق می افتد و طراحان شرکت کننده نیز بر اساس اقتضائات خود ارائه طرح کرده اند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تاکید دارد اگر فراخوان در سطح ملی برگزار می شد می توانستیم طرح های مطلوب قابل توجهی را داوری کنیم.

هر چند این سوال که چرا این فراخوان در سطح ملی برگزار نشده به جای خود باقی است به نظر می رسد مطابق اظهارات مسئولان مطالبه شهروندان برای انتخاب عادلانه طرح متناسب با شرایط فراخوان همچنان بی پاسخ مانده و در نهایت شهرداری اردبیل صاحب آرمی شده که تکراری است.

جوایز شهرداری بر اساس نظر هیئت داوران است

به نظر می رسد تنها پاسخ شورای شهر برای رفع این بی نظمی ارائه جایزه بر اساس نظر هیئت داوران است. هر چند این جوایز وعده شهرداری به هنرمندان بوده و تحقق آن ضروری است اما اصل ماجرا به قوت خود باقی است و آن هم انتخاب یک آرم متناسب با ویژگی های این شهر است. آرمی که گویای فرهنگ بومی و مولفه های شهری و اجتماعی آن باشد.

عضو شورای شهر اردبیل معتقد است آرم فعلی شهرداری اردبیل فقط یک نقاشی است و متعلق به 25 سال قبل است.

خوشبخت با تاکید به ضرورت تغییر آرم اضافه کرد: نقاشی بقعه الله الله به همراه سقف آرم راه و شهرسازی اردبیل و یک پرچم تشکیل آرم نمی دهد. در وضعیتی که شهر رو به رشد و تغییر است، تغییر آرم یک ضرورت بوده و به همین دلیل باید به صورت جدی از سوی شهرداری اعمال شود.

نیازی به تفسیر ساده‌ آرم نبود

هر چند یکی از انتقادات وارده به آرم جدید انتخابی عدم سادگی و روان بودن آن در نسبت دادن به شهر اردبیل است، خوشبخت اعتقادی به ضرورت سادگی آرم ندارد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر اردبیل تاکید دارد که باید آرم درجه ای از پیچیدگی را داشته باشد تا فرصت تفکر و تعمل را ایجاد کند.

وی افزود: اینکه اصلا عموم مردم بتوانند آرم را تفسیر کنند ضرورت نداشته و آرم باید از طریق نخبگان و خواص دریافت شود.

اما آنچه مهم است اینکه وقتی خود شهروندان و مولفه های بومی شهرشان در یک آرم حضور ندارند، انتخاب صورت گرفته چقدر مردمی و در راستای آرمان های شهرداری بوده است. پاسخی که هنوز جوابی نداشته است.

منبع: "mehrnews.com"

0919-670-1234
خیابان ولی عصر - نرسیده به میدان ونک - نبش خیابان دهم - ساختمان همت - واحد 5 پلاک 9
Email: Info@logoonline.irلوگو آنلاین اولین و بزرگترین وب سایت تخصصی طراحی لوگو اینک در آستانه هشتمین سال فعالیت خود قرار دارد در طول این هشت سال که به صورت آنلاین در خدمت مردم عزیز بوده ایم توانسته ایم بیش از 500 طراحی لوگو برای اشخاص ، شرکت ها ادارات ، موسسه ها و ... از سراسر ایران انجام دهیم این موفقییت را مدیون اعتماد شما عزیزان به ما می دانیم
© Copyright 2020 logoonline. All Rights Reserved.

Search